Doskonałe powieści kryminalne, w których bardzo celnie opisana jest współczesna Warszawa.

Doskonałe powieści kryminalne, w których bardzo celnie opisana jest współczesna Warszawa.
Do ksiązek prezentowanych na zdjęciu doszła jeszcze powieść SMYCZ. Absolutny klasyk gatunku. Kto nie przeczytał jeszcze poprzednich pozycji to musi nadrobić zaległości. W nich trafi na bardzo celne opisy współczesnej Warszawy i jej mieszkańców.

Blog Roku

Blog Roku

środa, 26 listopada 2014

F jak fuck you

W języku polskim zadomowiły się już na dobre dwa angielskie słowa; sorry i OK.
Można by powiedzieć, że czują się u nas jak u siebie. Wlazły i nie chcą wyjść, jak dziki lokator. Nie przepadam za takim zaśmiecaniem ojczystego języka, ale muszę się przyznać, że sam czasami, jako uprzejmy gospodarz, pozwalam zagościć tym natrętom w moich wypowiedziach.
Już miałem pokusę, aby rozwinąć temat kompleksów Polaków na punkcie swojej europejskości,  światowości i czy wręcz kosmopolityczności, ale powstrzymało mnie wspomnienie owego tytułowego "fack ..."
Owszem rozpowszechnione powiedzonko, ale trafiło niestety na poważnego konkurenta w naszym polskim języku. To właśnie rodzime "pierdol się" nie pozwoliło rozwinąć pełnych skrzydeł angiesko-amerykańskiemu zawodnikowi. Uniwersalność naszego zwrotu jest wprost niebywała i trzyma pod wrażeniem nie tylko językoznawców, ale również tych, którzy próbują przyswoić sobie polską mowę.
Okazuje się, że dodając do trzonu "pierdolić" odpowiedni przedrostek można powstałymi wyrazami zastąpić pół słownika języka polskiego. Przynajmniej w obszarze czasowników, a czasami nawet i przymiotników.
Przykład: wypierdolić - wyrzucić, oszukać albo pierdolony - niezrównany, cwany, sprytny, odważny, zły, zaskakujący, oburzający.
Oczywiście przykłady można by mnożyć uzyskując prawdziwe perełki językowe. Proponuję taką zabawę, gdy wasi goście zaczną się nudzić na imprezie.I jeszcze apel!
 Ludzie nie wstydźcie się polskiego języka, on jest na prawdę mocny i potrafi zwyciężać nawet z najsilniejszymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz